היחס בין ניהול מוצר לפיתוח

שאלה: "מה נחשב ליחס טוב בין מהנדסי מוצר למנהלי מוצר? אני יודע שמדובר במספר גורמים ולכן איני מצפה לתשובה מוחלטת. אבל אני כן מחפש נתונים מהתעשייה המייצגים יחס נכון בין מהנדסים למנהלי מוצר."

תשובה: למרבה הצער אין מקורות או נתונים מהימנים מהתעשייה על היחס המומלץ או הקיים בפועל בין מהנדסי מוצר למנהלי מוצר בחברות היי-טק. לאורך השנים נערכו מספר סקרים על ידי גופים שונים בניסיון לגלות את היחס האופטימאלי, אבל הסקרים הללו אינם תקפים מבחינה סטטיסטית.

ישנה הערכה שכיחה ובלתי מוכחת שהיחס בפועל בין מהנדסי מוצר למנהלי מוצר בחברות תוכנה בארה"ב הוא בערך אחד לשבע – כלומר, מנהל מוצר אחד לכל שבעה מפתחים. עוד הערכה בלתי מוכחת היא שהיחס בין מנהלי מכירות למנהלי מוצר בחברות תוכנה בארה"ב, הוא אחד לשלוש – כלומר, מנהל מוצר אחד לכל שלושה מנהלי מכירות.

הגורמים העיקריים המשפיעים על היחס בין מהנדסי מוצר למנהלי מוצר הם:

  1. היקף הפונקציונאליות של מוצר המיועד לספק את צרכי המשתמש. הפונקציונאליות הזאת מתוכננת על ידי מחלקת ניהול מוצר.
  2. רמת המורכבות הטכנולוגית הנדרשת על מנת לספק את הפונקציונאליות הרצויה. הטכנולוגיה הזאת מפותחת ו/או מיושמת על ידי מהנדסי המוצר.

הנמקה של שני הגורמים הללו אומר, לדוגמא, שפונקציונאליות מוגבלת במוצרים מורכבים מבחינה טכנולוגית ידרשו יחס גבוה יותר של מהנדסי מוצר למנהלי מוצר, לעומת מוצר הנשען על טכנולוגיה פשוטה יותר. במידה פחותה, היחס תלוי גם בגורמים משניים כמו הרמה והיכולות המקצועיות של מנהל המוצר ומספר המוצרים אותם הוא מנהל.

היות והגורמים הראשוניים והמשניים משתנים בין חברה לחברה, השילוב ביניהם גם הוא מגוון מאוד. לכן, הניסיון לאתר חישוב מדויק, המלצות או יחס אופטימאלי בין מהנדסים למנהלי מוצרים יהיה תמיד משימה מורכבת.

שתף ועקוב
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Google Plus
  • RSS

עליך להיות מחובר על-מנת להגיב.